10 filmów, których nie mogę przegapić na FPFF

Podobny obraz    
    42. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zbliża się wielkimi krokami. Już 18 września rozpoczyna się jedno z ciekawszych wydarzeń filmowych w naszym kraju.W ciągu sześciu dni zaprezentowane zostaną najważniejsze premiery rodzimego kina, wiele debiutów oraz krótkich metraży. Z bardzo różnorodnych propozycji postanowiłam wybrać 10 filmów, na które będę polować w pierwszej kolejności i na które, moim zdaniem, warto zwrócić uwagę. 





Cicha noc reż. Piotr Domalewski 
Adam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze mają jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy. 





Człowiek z magicznym pudełkiem reż. Bodo Kox
Warszawa, rok 2030. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i zatrudnia w korporacji, gdzie pracuje jako sprzątacz. W firmie poznaje atrakcyjną Gorię, którą jest oczarowany. Dziewczyna początkowo odrzuca jego zaloty, twierdząc, że Adam nie jest w jej typie. Z czasem jednak para zaczyna się spotykać i romans nabiera rumieńców. Wtedy mężczyzna dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży w czasie Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona jego nieobecnością Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia Adama z powrotem.





Najlepszy reż. Łukasz Palkowski
Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.




Twój Vincent reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman 
Zmierzch, 27 lipca 1890 roku. Szczupła postać chwiejnym krokiem idzie opustoszałą ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna przyciska dłonie do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. O tragicznej śmierci Vincenta van Gogha wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Czy na pewno artysta popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez sześć tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? 





Szatan kazał tańczyć reż. Katarzyna Rosłaniec
Karolina żyje szybko i intensywnie. Chce wszystkiego doświadczyć ze zdwojoną siłą. W przeciwieństwie do wielu swoich rówieśników nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję Lolity, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Jednak pustki w jej życiu nie są w stanie wypełnić ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nieradzącej sobie z przemijaniem matki i atrakcyjnej siostry Matyldy, stopniowo się rozpada…





Zgoda reż. Maciej Sobieszczański
Śląsk, rok 1945. Komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego UB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów, łudząc się, że uda mu się oszukać system. 





Beksińscy. Album wideofoniczny reż. Marcin Borchardt
Historia wybitnego polskiego malarza, Zdzisława Beksińskiego, i jego skomplikowanej relacji z synem, Tomkiem – niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich.






Dzikie róże reż. Anna Jadowska 


Ewa jest matką dwójki dzieci, które wychowuje na wsi, podczas gdy mąż Andrzej zarabia na rodzinę w Norwegii. Kobieta zachodzi w trzecią ciążę, zostawia rodzinę i wyjeżdża na kilka miesięcy, by nie dawać pożywki plotkom. Dziecko oddaje do adopcji. Kiedy Andrzej przyjeżdża na komunię córki, dochodzą go plotki o romansie żony z nastoletnim chłopakiem. Napięcie między małżonkami narasta. Napiętnowana przez ludzi, Ewa czuje się niezrozumiana, co wpływa też na jej relacje z dziećmi. Czy kobieta pogodzi walkę o małżeństwo z rolą matki, która zdecydowała się porzucić dziecko? 





F63.9 reż. Jarosław Sztandera 

F63.9 to na liście WHO numer choroby psychicznej potocznie zwanej zakochaniem. To także punkt wyjścia do opowiedzenia historii miłosnej poprzez swoisty eksperyment. Reżyserka próbuje wywołać u młodej dziewczyny ową chorobę, a następnie sfilmować jej przebieg.




Ja i mój tata reż. Aleksander Pietrzak 
Ojciec Dawida, Edward, był kapitanem żeglugi wielkiej i w rodzinnym domu pojawiał się zaledwie na kilka dni w roku. Teraz Dawid ma swoją rodzinę i postanawia zaopiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Kiedy wreszcie obaj mają okazję, by odbudować relację, zaczyna im w tym przeszkadzać szybko postępująca choroba Edwarda. Z każdym dniem może on przywołać coraz mniej wspomnień, tak cennych dla Dawida, któremu pomagają one wypełnić lukę z dzieciństwa. Jak wiele Dawid będzie w stanie poświęcić w swoim poukładanym życiu, by spędzić z ojcem jego ostatnie chwile?



Opisy filmów pochodzą ze strony http://www.festiwalgdynia.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz