Podsumowanie roku 2016

Znalezione obrazy dla zapytania lobster movie
    W minionym roku obejrzałam 190 filmów i porównując z poprzednimi latami wynik wypada blado (2015 rok- 329). Przez te dwanaście miesięcy zapoznałam się z komediami romantycznymi z lat 80 i Robem Lowem, odkryłam Paula Rudda i świetne kino Judda Apatowa, zakochałam się w filmach Doroty Kędzierzawskiej, poznałam szerzej kino Stanley' a Kubricka i zachwyciłam się "Mechaniczną Pomarańczą", nadrobiłam filmografię Roberta Downey'a Jr, Jamesa McAvoy'a, Jacka Nicholsona i po kolejnych sezonach "Czystej krwi" uparcie szukałam dobrych filmów z Alexandrem Skarsgardem (i o tej jednej perełce poniżej).



Tak jak w rok temu tak i teraz wybrałam najciekawsze, które najbardziej zapadły mi w pamięć i które warto nadrobić filmy mające swoją polską premierę w 2016 roku.


    Na pierwszy ogień zeszłoroczny zdobywca Oscara w kategorii najlepszego filmu i scenariusza oryginalnego. "Spotlight" opowiada o grupie dziennikarzy pracującej w bostońskiej gazecie, którzy zajmują się tematem pedofilii wśród księży. Zbierając materiały i zagłębiając się w tę sprawę odnajdują coraz to wstrząsające fakty. Dziennikarze odkrywają, że afera sięga kilkunastu lat wstecz i przez cały czas była tuszowana przez władze Kościoła. "Spotlight" opiera się na dialogach, śledztwo toczy się powoli i dużo scen rozgrywa się w biurze. O kolejnych tropach często dowiadujemy się nie poprzez czyny bohaterów, lecz poprzez słowa, które wypowiadają. Zatem czynnikiem odpowiadającym za sukces takiej produkcji jest dobry scenariusz. W filmie Toma McCarthy'ego historia i dialogi są rozpisane fenomenalnie. "Spotlight" wciąga nas od samego początku, choć na ekranie niewiele się dzieje.
Moja ocena: 8/10

Podobny obraz



    W desperacji szukając ciekawych filmów z A. Skarsgardem i oglądając wszystkie przeciętne produkcje z nadzieją, że może uda mi się odkryć chociaż jedną perełkę w premierach kinowych natknęłam się na niepozorne "Wyznania nastolatki". Tytuł brzmi jak kolejna młodzieżowa komedia pokroju "Wrednych dziewczyn", a dostajemy dobry dramat o dziewczynie, która za szybko chwyta się dorosłości w klimatach "Juno". Główną bohaterką jest nastoletnia Minnie, która zaczyna romans z nowym partnerem swojej mamy. Akcja rozgrywa się w latach 70, przepełnionych wolnością, luzem i wszelkiego rodzaju używkami. "Wyznania nastolatki" oczarowują kostiumami, scenografią i ścieżką dźwiękową z utworem Run to the mountain na czele. Ciekawym zabiegiem okazały się również elementy animacji rysowane przez główną bohaterkę.
Moja ocena: 8/10

Znaleziony obraz



   "Nice Guys. Równi goście" i znowu lata 70. Nowy film Shane'a Blacka opowiada historię dwóch detektywów, a raczej ich karykatur (jeden z nich to samotny ojciec upijający się przy każdej okazji który żeruje na naiwności staruszek, drugi to niepijący alkoholik i osiłek do wynajęcia), którzy rozwiązują zagadkę zniknięcia wnuczki swojej klientki. Imprezy nad basenem, wymyślne stroje, neony, stary cadillac i przezabawna, kryminalna intryga w tle. Można powiedzieć, że produkcja to ulepszona wersja "Kiss Kiss Bang Bang", gdzie znowu mamy dwa przeciwne charaktery przez przypadek uwikłane w kryminalną historię. Jestem zaskoczona, bo komedia, która faktycznie potrafi mnie rozbawić to rzadkość. Na "Nice Guys" wybrałam się do kina dwukrotnie i za każdym razem ocierałam łzy ze śmiechu. Sukces bez wątpienia tkwi w duecie głównych bohaterów i w komediowym talencie Goslinga. Myślę, że goście jeszcze wrócą i twórcy nie poprzestaną na jednej części. Liczę na to!
Moja ocena: 9/10 ♥ 

Znalezione obrazy dla zapytania nice guys równi goście



    Akcja rozgrywa się w przyszłości, kiedy to samotność traktowana jest jak przestępstwo. Ludzie, którzy nie znaleźli jeszcze miłości zostają aresztowani i trafiają do hotelu, gdzie mają 45 dni na odnalezienie drugiej połówki. W przeciwnym razie zostają wykluczeni i społeczeństwo się ich pozbywa. Odpowiadając na pytanie, który z filmów był najciekawszy z ubiegłorocznych premier chyba wybrałabym "Lobstera". Dlatego, że lubię dziwne, inne kino, lubię eksperymenty, bo nawet te mniej udane zostają ze mną dłużej, niż film, którego schemat znam już na pamięć. Podoba mi się spojrzenie na ludzkie relacje i sposób przedstawienia motywu samotności. Brak miłości sprawia, że człowiek dziczeje, staje się spychany na margines społeczny. I ten wykreowany świat: nierzeczywisty, odchylony od normy, pełen absurdów i przesiąknięty symboliką, a jednocześnie mocno wyrazisty i zapadający w pamięci.
8/10




POLSKIE KINO

     Trzy produkcje, o których pisałam odnośnie tegorocznego Festiwalu w Gdyni. Film poświęcony życiu rodziny Beksińskich, w którym nie jestem w stanie wskazać słabego punktu. W "Ostatniej rodzinie" widz zachwyca się każdą sceną osobno, każdą przeżywa inaczej. Rewelacyjna scenografia, kostiumy i ścieżka dźwiękowa. Mocne kreacje aktorskie Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandry Koniecznej. Mocno depresyjne kino przedstawiające temat śmierci jako coś przerażająco normalnego i przyziemnego.
     Nowa produkcja Smarzowskiego opowiadająca o rzezi wołyńskiej. Uważam, że jeśli chodzi o współczesne, polskie kino to jest to najlepszy film wojenny jak powstał. Zasługa w tym świetnie dobranej obsady, rewelacyjnych debiutów (Łabacz!) i scenografii. Akcja dziejąca się w przeciągu kilku lat i duże przeskoki w czasie sprawiają, że tempo nie siada ani na chwilę przez cały seans wzbudzając ogromne emocje.
    Zastanawiałam się czy wspominać o "Placu zabaw". Wzbudził wiele kontrowersji i we mnie samej wzbudził negatywne uczucia. Nigdy jednak żaden film nie zrobił ze mną tego co zrobiła produkcja Bartosza M. Kowalskiego. Nie polecam, nie nalegam, bo to kino, które niszczy widza, znęca się nad nim. "Plac zabaw" to film, którego nie będę w stanie zapomnieć i właśnie dlatego znalazł się w tym zestawieniu.
OSTATNIA RODZINA: RECENZJA
WOŁYŃ: RECENZJA
PLAC ZABAW: RECENZJA

Znalezione obrazy dla zapytania OSTATNIA RODZINA film



NAJWIĘKSZA NIESPODZIANKA

    Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem w zeszłorocznych premierach okazała się produkcja od Marvela. "Deadpool" to przede wszystkim świetna rozrywka. Nareszcie dostaliśmy wzorzec antybohatera, którego nie interesuje ocalenie świata a przede wszystkim kieruje się własnymi powódkami. Pragnie zemścić się na mężczyźnie, który przeprowadzał na nim eksperymenty. Podobało mi się tzw. łamanie 4 ściany, czyli bezpośrednie zwracanie się do widza przez tytułowego bohatera, wchodzenie z nim w dyskusję i stawianie pytań, co sprawiało wrażenie uczestniczenia w tej historii. I chyba nie można było lepiej obsadzić roli głównej postaci- Reynolds pasuje idealnie! "Deadpool" to intensywna porcja czarnego humoru i co jest ogromnym plusem pokazanie w krzywym zwierciadle sylwetki herosów oraz porzucenie patosu, który jest tak bardzo rażący w serii X- menów, czy Avengersów.
8/10 ♥

Poza tym:
''Brooklyn'' 8/10
"Nowy początek" 7/10

Znalezione obrazy dla zapytania deadpool



NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIE:

    Polski thriller rozgrywający się w Bieszczadach, w domku oddalonym od cywilizacji, gdzie chwilowo mieszkają ojciec z dwoma synami. Wkrótce pojawia się ranny mężczyzna, któremu udzielają pomocy. Największym problemem "Na granicy" jest to, że ani trochę nie sprawdza się w swoim gatunku. Mamy przydługi wstęp, aby podkreślić, że bohaterowie są zdani jedynie na siebie, że nie działa radio, dzięki któremu mogliby się połączyć z bazą i że nie ma zasięgu. Czarny charakter, psychopata, z którym rodzina będzie musiała się zmierzyć jest kompletnie niewiarygodny, nie wywołuje żadnych emocji. I na końcu rozwleczony finał, który przypomina bardziej starcie z "Kevina samego w domu", w którym bohaterowie mimo, mogło by się wydawać śmiertelnych dla zwykłego człowieka, obrażeń nie dają za wygraną i niczym nadludzkie istoty wychodzą ze wszystkiego żywi. Na pewno nie przypomina to walki pomiędzy uzbrojonym, silnym mężczyzną i dwójką przestraszonych nastolatków, którą można by  potraktować poważnie.
5/10

Poza tym:
"Destrukcja" 6.5/10
"High Rise" 5/10

Znalezione obrazy dla zapytania na granicy



Lista najlepszych tytułów filmów obejrzanych w zeszłym roku: 
[1971] Mechaniczna pomarańcza  9/10 ♥
[2008] Dom z małych kostek  9/10
[1960] Niewinni czarodzieje  9/10
[1997] Lepiej być nie może  8,5/10
[2012] 40 lat minęło  8/10 ♥
[2016] Kamper  8/10 ♥
[2010] Jutro będzie lepiej  8/10 ♥
[1960] Rocco i jego bracia  8/10
 [1987] Full Metal Jacket 8/10
[2009] Kieł  8/10
[2005] Jestem  8/10
[2009] Adam  8/10

Lista seriali: 
Ally McBeal sezon III- 8/10
Czysta krew sezon II, III- 8/10,  sezon IV- 6/10
Hannibal sezon I- 7/10
Singielka 7/10
Mozart in the jungle sezon I- 7/10
Stranger things sezon I- 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz